Pracownia sztucznej inteligencji w SP4
W ramach projektu szkoła otrzyma nowoczesny sprzęt komputerowy i sieciowy.
W ramach projektu szkoła otrzyma nowoczesny sprzęt komputerowy i sieciowy.
Pracownie sztucznej inteligencji to inwestycja w przyszłość – nie tylko technologiczną, ale także społeczną i edukacyjną. Takie miejsca umożliwiają dzieciom rozwój kompetencji, które będą kluczowe na rynku pracy w przyszłości. Dlatego uznaliśmy, że powinniśmy stworzyć taką przestrzeń – miejsce, gdzie technologia i edukacja spotykają się w służbie rozwoju młodego człowieka. Lubańska Jedynka znalazła się wśród szkół, które otrzymały pracownię AI (sztucznej inteligencji) oraz 18 zestawów do zdalnego nauczania, które umożliwią wyposażenie sali. Wszystko dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach inwestycji Krajowego Planu Odbudowy.
Z ogromną dumą informujemy, że uczeń naszej szkoły Paweł Węgrzyn, uczęszczający do klasy V c, został uhonorowany prestiżowym stypendium ufundowanym przez Łużyckie Towarzystwo Historyczne Zamku Czocha.
W letni, słoneczny piątek (27 czerwca), w SP1, odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2024/2025 w turach dla kl. I-V i VI-VIII. Najpierw Pani Dyrektor Jedynki Beata Myśliwiec serdecznie podziękowała wszystkim za trud, starania oraz pracę wykonaną przez ostatnich 10 miesięcy. Później wręczyła wyróżniającym się uczniom nagrody i świadectwa z czerwonym paskiem, a także pogratulowała licznych sukcesów. Szczególnym momentem apelów były występy artystyczne, w tym pożegnanie czterech wyjątkowych klas: 8abcd, które całą uroczystość uświetniły przepięknym odtańczeniem poloneza. Szczególne i serdeczne podziękowania należą się rodzicom naszych uczniów za wszelką udzielaną nam pomoc, a także życzliwą współpracę. Dziękujemy pięknie wszystkim za kolejny, owocny rok szkolny. Życzymy całej społeczności SP1 – bezpiecznych, pogodnych, pełnych radości i relaksu wakacji! Do zobaczenia już niebawem, tj. 1 września!
W bieżącym roku szkolnym lubańska Jedynka aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Gramy zmysłami”. Jego celem było wspieranie rozwoju integracji sensorycznej najmłodszych uczniów poprzez kreatywne i zróżnicowane działania zmysłowe. Dzięki temu programowi nasze dzieci miały okazję rozwijać świadomość swojego ciała, doskonalić koncentrację oraz doświadczać otaczającego świata wszystkimi zmysłami. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i radością uczestników, a ich efekty można było podziwiać w formie prac plastycznych, eksperymentów i relacji fotograficznych. W realizację działań zaangażowane były również nauczycielki panie: Ewa Łącka, Bożena Giżycka oraz Bożena Kołodziejczak. Mamy nadzieję, że kolejna edycja projektu przyniesie również wiele radości, satysfakcji i pozytywnych efektów edukacyjnych.
We wtorek, 24 czerwca, w lubańskiej Jedynce odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2025/26. W szranki o głosy koleżanek i kolegów stanęło aż czworo kandydatów: Alicja Kicuła (5a), Natan Nowosielski (4b), Karina Toniawska (5c) oraz Aleksandra Wawrzyniak (5b). Za nami więc kampania z prawdziwego zdarzenia – plakaty, programy wyborcze i wiele obietnic do spełnienia. Nasza młodzież zagłosowała na specjalnych kartach oraz poczuła się – wreszcie – jak dorośli, wybierając swojego faworyta. Bowiem tutaj także każdy głos był ważny i niezwykle cenny. Udział w wyborach wzięli tylko uczniowie z kl. 4-8. Łącznie oddano aż 259 głosów. Ostatecznie zwyciężyła Alicja Kicuła. Uzyskała bowiem 106 głosów i została nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Drugie miejsce zajął Natan Nowosielski z 80 głosami, obejmując funkcję wiceprzewodniczącego. Natomiast trzecia była Karina Toniawska, zdobywając 35 głosów. Została zatem sekretarzem SU. Funkcję skarbnika sprawować zaś będzie Aleksandra Wawrzyniak, która uzyskała 25 głosów poparcia.
W dniu 24 czerwca, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu, odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół w kategorii dziewcząt oraz chłopców – w ramach Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej. W kategorii Igrzysk Dzieci uczniowie naszej szkoły zajęli zacne II miejsce wśród dziewcząt i III pozycję wśród chłopców. Natomiast w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej SP1 uplasowała się na zaszczytnym II miejscu wśród dziewcząt i bardzo prestiżowym I w rywalizacji chłopców. Przedstawicielom wyróżnionych placówek wręczono też okolicznościowe puchary za poszczególne pozycje w ostatecznej klasyfikacji. Ponadto uczniowie lubańskiej Jedynki otrzymali pamiątkowe statuetki, a byli to: Vanessa Grześków (5b), Jeremi Paluch (6c), Karolina Markudis (8a) oraz Kacper Świderski (8c). Warto przypomnieć, że sportowa rywalizacja, w obu kategoriach ww. Igrzysk, toczyła się przez cały rok szkolny, tj. od września 2024 r. do czerwca 2025 r.
Szkolne koło ruchu drogowego (1 godz./tydz.), które uzupełnia program wychowania komunikacyjnego w ramach lekcji techniki dla czwartoklasistów, przygotowuje dzieci do uzyskania niezwykle ważnej karty rowerowej. Obejmuje ono poznanie, m.in. zasad poruszania się po ulicach, znaków drogowych, podstaw budowy i obsługi roweru czy udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć wszyscy uczniowie z kl. 4abc – sumiennie i z wielkim zapałem – ćwiczyli teoretycznie oraz praktycznie całą uzyskaną wiedzę. Warto dodać, że w bieżącym roku szkolnym na zajęcia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uczęszczały 33 osoby, zaś do egzaminów przystąpiło aż 58. I to właśnie one w maju i czerwcu przysporzyły najwięcej emocji naszym czwartoklasistom. Zdradzimy, że prawie wszyscy zdali! Teraz dzieci czekają już z niecierpliwością na karty rowerowe, które niebawem wyda im Dyrektor lubańskiej Jedynki – p. Beata Myśliwiec. Gratulujemy Wam czwartoklasiści! Instruktorką i egzaminatorką w SP1 jest p. Małgorzata Kobylarz – nauczycielka techniki.
Z całego serca dziękujemy za kolejne wspólne wsparcie akcji „Kolorowe Kredki”, która obecnie działa jako Fundacja Dom Kredek.